To pytanie, które zadaje wieeeelu turystów!
Czy w ogóle można?! Można! Ale nie wszędzie…
Jeśli można, to gdzie? Większość osób wie, że rowerem można wjechać bez przeszkód na teren Doliny Chochołowskiej oraz na Drogę pod Reglami. Tymczasem na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego mamy więcej rowerowych możliwości!
Odkrywanie Tatr na dwóch kółkach jest doskonałym pomysłem. Interesujących tras o różnych stopniach trudności nie brakuje. Zarówno amatorzy, jak i wytrawni cykliści znajdą wymarzone dla siebie odcinki. Pokonywanie ich to świetna przygoda, a bycie tak blisko przyrody jest bardzo kojące.
Trasy dostępne dla rowerzystów w Tatrzańskim Parku Narodowym:
Krótka, ale wymagające trasa. Jazda po kamienistym podłożu nie jest łatwym zadaniem. Dotarcie do celu – Polany Kalatówki to gwarancja podziwiania arcypięknych widoków np. na Kasprowy Wierch.
Prosta, idealna dla amatorów wycieczka. Trasa wiedzie zielonym szlakiem, zarówno asfaltową, jak i kamienisto-piaszczystą nawierzchnią. Jest malownicza, Dolina Chochołowska to zakątek niebywale atrakcyjny i chętnie odwiedzany przez wszystkich miłośników Tatr.
Trasa prowadzi z Brzezin do schroniska Murowaniec czarnym szlakiem. Podłoże jest kamieniste, przez co jazda po nim może sprawiać trudności niedoświadczonym cyklistom. Widok na otoczenie Hali Gąsienicowej, leśne, zielone tereny – to atuty tej trasy.
Trasa dla wszystkich rowerzystów, choć niektóre odcinki są dość strome. Rozpoczyna się na ulicy Przewodników Tatrzańskich, a kończy na Siwej Polanie, wiedzie Drogą pod Reglami, z której widać np. Gubałówkę, Zakopane i Butorowy Wierch. Scenerie są imponujące. Nie sposób nie być pod ich wrażeniem.
Trasa częściowo wiedzie niebieskim szlakiem z Małego Cichego do Zazadniej, drogą publiczną do Zgorzeliska, a także szlakiem rowerowym, który przebiega w granicach TPN oraz poza jego granicami. Tereny leśne, dolina, grzbiety z zachwycającymi pejzażami – trasa jest bardzo klimatyczna. Posiada zróżnicowane stopnie trudności, są odcinki asfaltowe oraz kamieniste i bardziej strome. Tam, gdzie okażą się zbyt wymagające, można przeprowadzić rower.
Trasa wiedzie zarówno przez TPN, jak i poza jego granicami, przez las oraz teren zabudowany. Pokonać należy drogę o piaszczysto-kamienistym podłożu oraz asfaltową drogę osiedlową. Odcinek dostarcza miłych wrażeń. Nie da się ukryć – otoczenie jest jak z obrazka.
Kilka informacji:
Trzeba pamiętać, że na trasach dostępnych dla rowerzystów pierwszeństwo mają piesi. Od zmierzchu do świtu, w terminie 1.03.-30.11. wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte.
Większość szlaków na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie jest dostępnych dla miłośników rowerów z uwagi na bezpieczeństwo zarówno rowerzystów jak i pieszych, trudne podłoże z dużymi nierównościami i wysokimi progami.