pl +48 501 560 560 info@goral.pl
  • English
  • العربية
  • Kuchnia bez glutenu w Zakopanem

    Kuchnia bez glutenu w Zakopanem

    Kuchnia bez glutenu wymaga odpowiedniego przygotowania i świadomości zarówno ze strony kucharzy jak i obsługi. Nie wystarczy tylko zastąpić produkty z glutenem produktami bezglutenowymi. Należy przede wszystkim zadbać o to, by nie doszło do zanieczyszczenia krzyżowego, czyli przeniesienia glutenu z jednego produktu na drugi. To nie lada wyzwanie dla restauratorów, którzy chcą serwować dania osobom  uczulonych na gluten. 

    Schronisko Krupówki — kuchnia bez glutenu
    Schronisko Krupówki — kuchnia bez glutenu

    Jeśli myślisz, że prowadząc kuchnię bezglutenową wystarczy unikać używania produktów, które zawierają gluten jesteś w błędzie. Nie wystarczy wyeliminować mącznych produktów, przypraw, sosów, bulionu czy ketchupu, by prowadzić lokal przyjazny osobom chorym na celiakię.

    ABC — bezglutenowej kuchni — Zakopane 

    Osobne naczynia, sztućce, deski, a nawet noże, patelnie i garnki — to podstawa w lokalach, które chcą zajmować się kuchnią bezglutenową. Do tego jeszcze oddzielne ręczniki, gąbki, ścierki, worki, pojemniki, folie, a nawet papier do pieczenia. 

    Kto choć raz miał kontakt z osobą cierpiącą na alergie pokarmowe ten wie, że należy dokładnie myć i suszyć wszystkie sprzęty oraz powierzchnie, na których przygotowuje się jedzenie bezglutenowe.

    Co to jest kuchnia bezglutenowa 

    Kuchnia bez glutenu w Zakopanem to kuchnia, dostosowana do potrzeb osób, które nie mogą spożywać glutenu, czyli białka występującego w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy owies. Gluten może powodować u nich poważne problemy zdrowotne. Celiakia, choroba Duhringa, alergia na gluten czy nietolerancja glutenu — lista chorób i dolegliwości jest naprawdę długa.  Osoby uczulone na gluten nie mogą jeść zawierającego gluten chleba, makaronu, ciastek, sosów, a nawet pić piwa.

    Czy kuchnia góralska =kuchnia bezglutenowa  

    Kuchnia bez glutenu w Zakopanem? Kuchnia góralska jest prosta, ale smaczna i pożywna. Oparta na lokalnych produktach (ziemniaki, kapusta, mleko owcze i tłuszcz zwierzęcy) i silnie związana z przyrodą oraz klimatem górskim, które wpływały na dostępność i jakość surowców — to opcja dla osób nietolerujących gluten. 

    Kuchnia góralska może być kuchnią bezglutenową. Ważne jest restauracje stosowały odpowiednie procedury, a także używały oddzielnych naczyń i sprzętów kuchennych podczas przygotowywania potraw.  To wyjątkowo ważne dla osób, które cierpią na alergię pokarmową, bo ponieważ zapewnia jej bezpieczeństwo, zdrowie i komfort. Dzięki temu osoba z nietolerancją glutenu  nie musi się martwić o to, czy zje coś, co jej zaszkodzi, czy będzie miała do wyboru coś, co jej zasmakuje, czy będzie mogła cieszyć się posiłkiem razem z innymi.